Vuorohoitoa järjestetään iltaisin, öisin, viikonloppuisin ja arki- ja juhlapyhinä. Vuorohoito on tarkoitettu lapselle, joka tarvitsee sitä vanhemman tai huoltajan työssäkäynnin tai opiskelun vuoksi. Vuorohoitoon ei ole subjektiivista oikeutta.
Kaupungin päiväkodit ovat avoinna arkisin klo 6 – 18, mutta ne lapset, jotka tarvitsevat säännöllisesti varhaiskasvatusta myös tämän ajan ulkopuolella, hoidetaan Palmurinteen päiväkodissa.
Vuorohoidossa lasten hoitoajat perustuvat vanhempien työvuoroihin. Lapsen hoitoajat tulee ilmoittaa sähköisesti viimeistään maanantaihin klo 14 mennessä. Vanhempien tulee toimittaa myös työvuorolistansa erikseen lapsensa vuororyhmään. Henkilökunnan työvuorot laaditaan vanhempien tuomien työvuorolistojen (tai erillisen täytetyn työvuorolomakkeen) perusteella. Määräajan jälkeen ilmoitettuihin tarpeisiin vuorohoito järjestetään, mikäli se henkilökunnan työvuorojen mukaisesti on mahdollista. Muuttuneista ajoista ja työvuoron muutoksista tulee ilmoittaa välittömästi päiväkotiin.
Kun vuorohoidon tarve päättyy, lapselle voidaan osoittaa paikka toisesta ryhmästä tai päiväkodista.
Vuorohoitosopimus
Vuoropäiväkodin aukioloaika määräytyy huoltajien etukäteen varaamien aikojen perusteella. Lapsen vuorohoidosta tehdään erillinen vuorohoitosopimus, jossa sovitaan lapsen tarvitsemien tuntien määrä kuukaudessa. Lapsen asiakasmaksu perustuu sopimuksen tuntimäärään.
Lapsen huoltajien tulee ilmoittaa eAsioinnissa lapsen tarvitsemat varhaiskasvatusajat edeltävän viikon maanantaihin klo 14 mennessä. Mikäli varausta ei tehdä ajoissa katsotaan ettei lapsi tarvitse paikkaa kyseisellä viikolla.
Myöhemmin ilmoitetuista vuorohoidon tarpeista tai äkillisistä aikojen muutoksista on sovittava päiväkodinjohtajan kanssa erikseen. Aikojen muutokset voidaan toteuttaa vain henkilökunnan suunniteltujen työvuorojen rajoissa huolehtimalla lainmukaisesta henkilöstömäärästä ja lasten turvallisuudesta.
Lapset voivat käyttää vuorohoidossa paikkaansa myös vanhempien vapaapäivinä (arkisin, ma-pe) klo 8 – 16 välisenä aikana tuntiperusteisen maksusopimuksensa mukaisesti.
Huoltajien yövuoron jälkeen lapsi voi tarvittaessa jatkaa päiväkodissa seuraavana päivänä huoltajien yötyön jälkeisen levon vuoksi enintään klo 16 saakka. Lapsen päivän pituus ei kuitenkaan pääsääntöisesti voi ylittää 10 tuntia ja lapsella on oikeus myös viikoittaisiin vapaapäiviin ja lomiin.
Esiopetus, koulun toimintapäivinä klo 9 – 13 (4 tuntia), on maksutonta. Kun lapsi tarvitsee lisäksi varhaiskasvatusta, tehdään tunneista vuorohoitosopimus.