Kulttuuripalkintojen saajat

Lisää ingressiteksti

Kulttuuripalkinnot

  • 2019 Hakala Anja, kotiseututyö ja kirjallisuus
  • 2019 Mieslaulajat, kulttuurityö
  • 2017 Itkonen Marko, esittävät taiteet ja kulttuurityö
  • 2016 Rislakki Arja, musiikki
  • 2015 Heino Heikki, kotiseututyö
  • 2014 Kytölä Jorma , valokuvataide
  • 2013 Kivelä Juhani , Nordberg Toivo, kotiseututyö
  • 2012 Paavilainen Heikki, näyttämötaide
  • 2011 Tullila Sanna ja Kimmo, musiikkitaide
  • 2010 Vaittinen Pia, näyttämötaide
  • 2009 Tuominen Aulis, musiikkitaide
  • 2008 Kanerva Lasse, musiikki- ja esittävä taide
  • 2007 Leiniäinen Osmo, musiikki- ja näyttämötaide
  • 2006 Valkeakosken Puhallinsoittejat ry
  • 2005 Mäkelä Hannu, kotiseututyö ja kirjallisuus
  • 2004 Valkeakoski-Seura, kotiseututyö
  • 2003 Kahilakoski Maria ja Hannu, musiikki
  • 2002 Satamo Seppo, kotiseututyö, kirjallisuus
  • 2001 Taskinen Ritva, kuvataide
  • 2000 Yhteisötaidetyöryhmä tekstiilitaide
  • 1999 Eija Mäkinen, kuorotoiminta ja Tuure Hietanen kuorotoiminta
  • 1998 Sääksmäki-seura kotiseututyö
  • 1997 Kirkon Kirot -produktioon osallistunut työryhmä   kesäteatteri
  • 1996 Kuuliala Anna-Maija, kirjallisuus
  • 1995 Tuuri Pertti, teatteri- ja harmonikkataide
  • 1994 Linkola Pentti, kirjallisuus
  • 1993 Simola Marja, käsityötaide ja Hellsten Matti, näyttämötaide, musiikki
  • 1992 Niemelä Heini, tanssitaide ja Sinisalo Anu, tanssitaide
  • 1991 Ritvalan kööri, musiikki ja Virtanen Tuomo, valokuvataide
  • 1990 Ahola Jorma, luonnonkuvaus, luonnonsuojelu ja Ahti Armi näyttämötaide
  • 1989 Valkeakosken tyttökvintetti musiikki ja Valkeakosken Sukututkijat ry, perinnetyö
  • 1988 Saarela Mirjam, kotiseututyö ja Tajakka Risto, musiikki

Kulttuuristipendit

  • 2009 Paasikoski-Savijärvi Virpi, ilmaisu- ja teatteritaide
  • 2008 Fredrikson Juhani, musiikki- ja esittävä taide
  • 2007 Itkonen Marko, näyttämötaide
  • 2006 Kameraseura 74 Valkeakoski ry
  •  2005 Iisakkila Jukka, musiikki
  • 2004 Pajunen Pirkko, kuvataide
  • 2003 Nuorisopuhallinorkesteri, musiikki
  • 2002 Kolmiodraama ry., näyttämötaide
  • 2001 Alkulintu-yhtye, musiikki
  • 2000 Kruus Titi, musiikki, teatteritaide ja Sirkiä Minna, musiikki
  • 1999 Pelkonen Tomi, kuvataide ja Markku Alanko, luonnonsuojelu
  • 1998 Koivu Juha, näyttämötaide
  • 1997 Tawast Anna, kuvataide
  • 1996 Pajunen Asta ja Rinne Jenni, tanssitaide
  • 1995 Pihalehto Petteri, näyttämötaide
  • 1994 Ahtiainen Sanna, musiikki
  • 1993 Ilola Rita ja Siren Kati (Vai-teatteri), näyttämötaide
  • 1992 Huhtinen Ritva, näyttämötaide
  • 1991 Nuora Juha, musiikki
  • 1990 Blomqvist Raimo, kirjallisuus
  • 1989 Mäkelä Saara, näyttämötaide
  • 1988 Antila Hannu, kotiseututyö
  • 1987 Rislakki Arja, musiikki
  • 1986 Veuro Helka, kuvataide
  • 1985 Nuora Liisi, musiikki
  • 1984 Riikonen Kerttu, tanssitaide
  • 1983 Hämekoski Lasse, musiikki
  • 1982 Virjula Pentti, kotiseututyö
  • 1981 Mäntylä Rauno, valokuvataide
  • 1980 Lammervo Tuula, kuvataide
  • 1979 Tillaeus-Ylömäki Tuula, näyttämö- ja musiikkitaide

Viimeksi muokannut: Ruuttunen Tuija