Kuvataide- ja käsityökoulu Emilin kevätnäyttely Voipaalassa 27.4.-25.5.

Maisemamaalaus jossa pilviä, taivasta ja niittyä.

Kuvataide- ja käsityökoulu Emilin kevätnäyttely on esillä Voipaalan taidekeskuksessa 27.4.-25.5.

  • Voipaalan taidekeskus, Sääksmäentie 772, Sääksmäki
  • Avoinna ti – su klo 11 – 17. Myös aattoina ja pyhäpäivinä.
  • Avajaisia vietetään su 27.4. klo 14 – 17. Tervetuloa!

Jokavuotinen Kuvataide- ja käsityökoulu Emilin oppilastöiden näyttely on varma kevään merkki. Voipaalan taidekeskus on tulvillaan koskilaisten lasten ja nuorten upeita taideteoksia, joita on tehty lukuvuoden 2024 – 2025 aikana kuvataiteen, arkkitehtuurin ja käsityön opinnoissa. Näyttelyssä on lähes tuhat teosta 5–18-vuotiailta lapsilta ja nuorilta.

Kuluneena lukuvuonna inspiraatiota teoksiin on löydetty ympäristöstä, arjesta, omasta mielikuvituksesta, ajankohtaisista ilmiöistä ja taidehistoriastakin. Eri aiheita on lähestytty monipuolisin tekniikoin. Esillä on lasten ja nuorten piirroksia ja maalauksia, keramiikkaa, veistoksia ja rakennelmia, grafiikkaa, valokuvaa, pienoismalleja, pieniä puutöitä sekä ompelu- ja huovutustöitä.

Voipaalan pihamaalla on esillä Valkeakosken Talonäyttelyssäkin ilahduttanut oppilaiden yhteisteos nimeltä Parviäly. Teos koostuu yli 200 keramiikkalinnusta.

Kuvataide- ja käsityökoulu Emil

  • Kuvataide- ja käsityökoulu Emil järjestää taiteen perusopetusta valkeakoskilaisille lapsille ja nuorille kuvataiteissa, arkkitehtuurissa ja käsityössä. Valkeakoskella Emilin pääopetuspiste on Kulttuurikeskus Luovassa.
  • Toimintaa tarjotaan pääasiassa 5 – 18 -vuotiaille lapsille ja nuorille. Lisäksi vauvaperheille on tarjolla vauvojen värikylpykursseja.
  • Harrastuskäyntejä Emilissä noin 13 000 /vuosi. Säännöllisen perustoiminnan oppilaita on vuosittain 450.
  • Uusien oppilaiden hakuaika lukuvuoden 2025-2026 opintoihin on avoinna 2. – 26.5. Ilmoittautumiset sähköisen Eepos-järjestelmän kautta.