Ehkäisevän päihdetyön viikolla sytytämme 32 kynttilää rattijuopumusonnettomuuksissa vuonna 2025 kuolleiden muistolle

Havujen päällä kynttilälyhty, jonka sisällä palaa tuikku.

Kynttilät sytytetään torstaina 5.11. klo 9 Kauppakeskus Koskikaran edustalla. Halutessasi voit sytyttää myös oman kynttilän sivummalle. Kynttilät poistetaan torstai-iltana. Tempauksen järjestää Valkeakosken kaupungin liikenneturvallisuustyöryhmä.

Henkilövahingot rattijuopumustapauksissa vuonna 2025

Vuonna 2025 alkoholirattijuopumusonnettomuuksissa kuoli ennakkotietojen mukaan 32 henkilöä ja loukkaantui 337 henkilöä. Rattijuopumusonnettomuuksissa menehtyneistä 20 oli päihtyneitä kuljettajia, seitsemän heidän matkustajiaan ja viisi muita tienkäyttäjiä eli sivullisia.

Alkoholirattijuopumusonnettomuuksien osuus kaikista tieliikenteen kuolemantapauksista oli 17 prosenttia vuonna 2025. Poliisin tietoon tulleista liikenteessä loukkaantumisista 10 prosenttia tapahtui alkoholirattijuopumusonnettomuuksissa.

Rattijuopumustapauksissa kuolee ja loukkaantuu paljon nuoria. Vuosien 2023–2025 aikana rattijuopumustapauksissa kuolleista yli neljännes ja loukkaantuneista lähes 40 prosenttia oli 15–24-vuotiaita. Menehtyneistä 85 prosenttia ja loukkaantuneista kolme neljästä oli miehiä.

Taajamien ulkopuolella tapahtui neljä viidestä kuolemista ja 60 prosenttia loukkaantumisista. Uhreista 60 prosenttia menehtyi ulosajoissa ja joka kolmas kohtaamisonnettomuuksissa. Loukkaantumisista kolme neljästä tapahtui ulosajoissa ja 12 prosenttia kohtaamisonnettomuuksissa.

Taajamissa tapahtui joka viides kuolemantapauksista ja 40 prosenttia loukkaantumisista. Kuolemista kaksi kolmesta tapahtui ulosajoissa. Loukkaantumisista yli puolet tapahtui ulosajoissa ja joka seitsemäs samojen ajosuuntien onnettomuuksissa (kuten peräänajoissa).

Rattijuopumusonnettomuudet koskettavat myös sivullisia

Rattijuopumuksen seuraukset eivät kosketa vain päihtynyttä kuljettajaa. Onnettomuuksissa voi menehtyä tai loukkaantua myös matkustajia ja täysin sivullisia tienkäyttäjiä. Yksi päihtyneenä tehty ajopäätös voi muuttaa usean ihmisen ja kokonaisen perheen elämän pysyvästi.

Rattijuopumustapausten henkilövahinkojen määrä on vähentynyt noin 40 prosenttia viimeisen kymmenen vuoden aikana. Myönteisestä kehityksestä huolimatta rattijuopumus aiheuttaa edelleen vuosittain merkittävän määrän kuolemia ja loukkaantumisia.

Liikennevirrassa noin joka 670 kuljettaja on rattijuoppo ja lisäksi noin joka 230 kuljettaja ajaa alkoholia veressään, mutta alle rangaistavuuden rajan. Viranomaisten tietoon tuli lähes 15 000 rattijuopumustapausta vuonna 2025.

Lähteet: Liikenneturva, Tilastokeskus