Kauppilanmäen museon kokoelmat -varastonäyttely

Kauppilanmäen museon kokoelmat koostuvat talonpoikaisesta esineistöstä, joista vanhimmat sijoittuvat 1700-luvulle asti. Suurin osa esineistöstä on 1900-luvun ensimmäiselle puoliskolle sijoittuvaa arkipäivän käyttöesinettä.
Kokoelmia on kartutettu museon perustamisesta, vuodesta 1960 lähtien, ilman nykypäivän kokoelmapoliittisia suuntaviivoja. Nyt on aika tehdä esineistön inventointi ja tämä normaalisti yleisöltä piilossa tapahtuva työ tehdäänkin näkyvillä, Myllysaaren museon vaihtuvien näyttelyiden tilassa. Varastonäyttely elää ja muuttuu sen mukaan miten esineitä saadaan käsiteltyä.
Tervetuloa ihmettelemään, ihastelemaan ja osallistumaan eli kommentteja saa myös jättää! Mitkä ovat kokoelman helmiä tai mitä mieltä olet esim. siitä, että kokoelmaan kuuluu jo pelkästään silitysrautoja noin 60 kappaletta?!
Tapahtuman tiedot
- Aika
-
Ti 1.9.2020 – Pe 4.12.2020Avoinna ti-pe klo 10 - 16, su klo 12 - 16, suljettu ma ja la.
- Paikka
-
Myllysaaren museo
Kanavanranta 3 C, Valkeakoski
Näytä reitti - Hinta
-
- Vapaa pääsy
- Tapahtuman sivut