Aikamatka 2020 -näyttelyn avajaiset

Avajaisissa kuullaan Leena Elina Valkeapään luento Tutkimusretket Suomen taiteen juurilla 1871–1902.
Dosentti FT Leena Elina Valkeapää kertoo Suomen Muinaismuistoyhdistyksen taidehistoriallisista tutkimusretkistä ja esittelee Aikamatka 2020 -näyttelyn.
Paikkakunnalta toiselle vaeltaneet retkikunnat olivat kotimaisen vanhan taiteen tutkimuksen ja suojelun alku. Pitkillä ja työteliäillä retkillä koottiin ainutlaatuinen muistiinpano- ja kuvakokoelma. Näyttely nostaa esille tämän suurelta osin unhoon painuneen aineiston ja kuvaa taidehistoriallisten tutkimusretkien toimintaa. Sääksmäellä taidehistoriallinen retkikunta vieraili vuonna 1887.
Tilaisuudessa on myynnissä Valkeapään keväällä ilmestynyt kirja Saman taiteen lapset, Suomen Muinaismuistoyhdistyksen taidehistorialliset tutkimusretket 1871–1902.
Kuva: Helkajuhlan pitopaikka Ritvalan kylässä. Selim Lindqvistin akvarelli, Museoviraston kuvakokoelmat.
Leena Elina Valkeapään kuva: Verna Antila.
Tapahtuman tiedot
- Aika
-
Ke 5.8.2020 klo 12:00 – 13:00
- Paikka
-
Valkeakosken kaupunginkirjasto Valo
Hakalantie 1, Valkeakoski
Näytä reitti - Tapahtuman sivut