Menneet näyttelyt

arkki_menoinfo.jpg : 42 kB 2017

11.2. - 9.4.2017 ARKKI

Tiina-Liisa Kaalamo, Aino Mäntynen, Jussi Nykänen, Tomas Regan, Salla Salin ja Baren baren- ryhmä: Helena Perkiö, Heidi Piippo, Maija Teppo ja Leena Vainio.

ARKKI on ihmisen, koneen, luonnon ja hulluuden yhdistelmä. Samaan aikaan intensiivinen, harmoninen ja kaoottinen kokonaisuus veistoksia, grafiikkaa ja piirroksia. 



2016  savipotti-ja-pr-juliste-nettiin.jpg : 37 kB

18.11.2016 - 30.1.2017 Savipotti & Tapettitaidetta

Johannes Uschanovin savitöitä ja tapettitehdas Pihlgren & Ritola Oy:n design- ja tyylitapetteja.








18.9. - 30.10.2016 Pinnanalaisia havaintoja karhuvoimaa.jpg : 37 kB


Yhteistyössä ARSHäme ry:n kanssa koottu näyttely, jossa oli esillä kolmen nuoren hämeenlinnalaisen naistaiteilijan teoksia. Taiteilijat: Kukka Pitkänen, Elina Salonen ja Anna Kolehmainen.


sadonkorjuu.jpg : 63 kB



10.6.-28.8.2016 Sadonkorjuu
Pirkkalan Taideyhdistys ry:n retrospektiivinen 
40-vuotisnäyttely







24.4.  – 29.5.2016 Emil-koulun vuosinäyttely ja valmistuvien päättötyönäyttely Löytöretkellä


igotyounetti-1.jpg : 91 kB









13.1. - 10.4.2016I Got You under my Skin - 
Ihosta, Intohimosta ja Ikuisuudesta.
Tatuointeja sekä tatuointien inspiroimaa nykytaidetta.

Taiteilijat: Atelieri O. Haapala, Suvi Aarnio, 
Pirjetta Brander, Hannaleena Heiska, 
Petra Innanen, Anssi Kasitonni, 
Eija Keskinen, Harri Larjosto, 
Maria Stereo ja Qumma. 






Emma Ainala, Fishtail, 2014

2015

20.11.2015-31.1.2016 AISTI - moniaistinen taidenäyttely
Taiteilijat: Jussi Aalto, Mirka Kinnula, Piia Kokkarinen, Leena Lehti, Linnea Meuronen, Mari Miikkulainen, Johanna Mäkinen, Jyri Pitkänen, Ritvamarja Rantala, Lasse Rinne. Yhteistyössä OmaPolku ry.

5.9 --  8.11.  Arjen huoneet -

Taiteilijat: Juha Allan Ekholm, Eijaa Heikkinen, Auli Heinävä, Maikki Kantola, Mirja Paljakka ja Hans Viebrock.

6.6.   30.8. Veden sinfonia - Akvarellitaiteen näyttely

26.5.  – 27.5. Emil-koulun vuosinäyttely ja valmistuvien päättötyönäyttely

Annika Dahlsten & Markku Laakso, Etosha pan Namibia,2013

7.2. – 14.4. Kutsunäyttely: Salaisuuksien maailma

Taiteilijat: Emma Ainala, Jouna Karsi, Jenni Lehtinen, Minna  Maija Lappalainen ja Maria Leppänen


2014

22.11.2014 – 31.1.2015. Pisto-ryhmän 10-vuotisjuhlanäyttely: Modern Quilt Art - Nykytilkkutaidetta

Pisto-ryhmä:  Kaarina Elo-Rauske, Riitta Grönroos, Leena Huhta-Kahma, Maarit Humalajärvi, Vuokko Isaksson, Maire Koivisto, Marita Lappalainen, Tuula Mäkinen, Liisa Teittinen, Tuija Vähävuori

28.9. – 16.11. Mielen alkemiaa – Harry Potter Layer, Jaana  Partanen

6.9. – 16.11.  Backlight 2014  –  kansainvälinen valokuvatriennaali

Taiteilijat: Manuel Alvarez Diestro, Annika Dahlsten & Markku Laakso, Pak Green, Lek Kiatsirikajorn, Pekka Niittyvirta

8.6. – 31.8. Punaista ja makeaa, Tampereen ammattikorkeakoulun kuvataiteen koulutusohjelman oppilaiden ja alumnien näyttely

Taiteilijat: Anne Alalantela, Jesse Avdeikov, Katja Bohm, Timo Bredenberg, Petri Eskelinen, Johanna Havimäki, Niina Huovinen, J.A. Juvani, Emmi Kallio, Niina Kiiveri, Riikka Kuoppala, Mirja Kurri, Laura Konttinen, Tuomas Koskialho, Maria Leppänen, Tiina Lehikoinen, Aino Louhi, Arttu Merimaa, Karoliina Paappa, Erno Peltonen, Mia Saharla, Sanni Seppä, Pia Sirén, Maria Stereo, Sami Sänpäkkilä, Teemu Takatalo, Mikko Tapio, Iidu Tikkanen, Ismo Torvinen, Heli Tuovinen ja Eero Yli-Vakkuri.

27.4. – 25.5. Kuvataide- ja käsityökoulu Emilin kevätnäyttely

8.2. – 20.4. Kutsunäyttely: Saakos kysyä? Sauli Iso-Lähteenmäki, Jaakko Himanen, Salla Laurinolli


2013

17.11. –26.1.2014. Metsän uni, Heta Laitakari & Outoa ornitologiaa, Pirkanmaan aluetaidemuseon kokoelmanäyttely

14.9. – 10.11. Neljälle - For Four, Asta Caplan 

Asta Caplan, Correspondence I, 2013

9.6. – 8.9. Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton (SKjL) 75 vuosinäyttely

Taiteilijat: Terhi Asumaniemi, Miia Autio, Tonja Goldblatt, Antti Hakkarainen, Marjatta Hanhijoki, Jari Heinonen, Mika Heinonen, Heli Huotala, Niina Huovinen, Hinni Huttunen, Ismo Hyvärinen, Laura-Noora Impola, Eliisa Isoniemi, Ulla Jaskari, Marja-Liisa Jokitalo, Pertti Kalin, Helena Kankaansyrjä, Tarja Kettunen, Jukka Kinanen, Mirka Kinnula, Saara Kiuru, Timo Kokko, Tomi Koskimies, Riikka Latva-Somppi, Samuli Laurinolli, Atro Linnavirta, Tarja Malinen, Maarit Malin-Pötry, Sakari Marila, Helvi Mustonen, Eliisa Määttälä, Markku Ojala, Kia Orama, Jouni Pajavuori, Merja Pitkänen, Juha Pykäläinen, Jamie Ranta, Mikko Rekonen, Päivi Ristell, Jukka Silokunnas, Pekka Suomäki, Tiina Tanskanen, Urpu Elina Korhonen, Maija Vatanen, Maria Wolfram

28.4. – 26.5. Valkeakosken kuvataidekoulun vuosinäyttely ja valmistuvien päättötyönäyttely

10.2.   –  17.4. 6 aistia

Taiteilijat: Teija-Tuulia Ahola, Hannamari Matikainen, Anne Meskanen-Barman, Tiina Poutanen sekä työryhmä Leena Vainio ja Heli Innala


2012

Raila Vainonen, Posliiniperhoset, 2011
2.1. - 27.1. Väriherkkuja luonnosta  –  Valkeakoski opisto

20.9. - 30.11. Luonto on parasta designia –  Jouko Lehmuskallion luontokuvia 

9.6. – 8.9. Ceramega 2012, valtakunnallinen keramiikan suurkatselmus 

Taiteilijat: Erna Aaltonen, Taija Ahonen, Merja Antila, Piela Auvinen, Nanna Bayer, Paula Blåfield, Asta Caplan, Cornelius Colliander, Ulla Fogelholm, Jyri Gustafsson, Merja Haapala, Ulla Harju, Åsa Hellman, Kerttu Horila, Risto Hämäläinen, Eliisa Isoniemi, Eeva Jokinen, Terhi Juurinen, Leena Juvonen, Marja Järkkä, Erkki Kaija, Catharina Kajander, Sakari Kannosto, Nina Karpov, Kirsi Kivivirta, Sarita Koivukoski, Olli Larjo, Tuula Laukka, Tuula Lehtinen, Outi Leinonen, Leena Lind, Mika Lukkarinen, Sampo Malin, Arja Martikainen, Tiia Matikainen, Hannu Matilainen, Silja Merikallio, Saana Murtti, Maarit Mäkelä, Leena Mäki-Patola, Mirja Niemelä, Johanna Ojanen, Risto Paatero, Pekka Paikkari, Pirkko Pajunen, Timo Pajunen, Tomi Pelkonen, Pirjo Pesonen, Marjaleena Piippo, Markku Piippo, Merja Pohjonen, Heikki Rahikainen, Sami Rinne, Päivi Rintaniemi, Johanna Rytkölä, Rafael Saifulin, Anneli Sainio, Mika Sarasjoki, Riitta Siira, Kim Simonsson, Minna Sola, Elina Sorainen, Erkki Stenius, Satu Syrjänen, Riitta Talonpoika, Tytti Tavela, Tommi Toija, Taru Toivonen, Ritva Tulonen, Eeva Turunen, Teuvo Turunen, Maija Vainonen, Raila Vainonen, Heli Valaja, Jyrki Valkola, Merja Vallius, Tiina Veräjänkorva, Jari Vesterinen, Lasse Wallenius, Irma Weckman, Karin Widnäs ja Valkeakosken kuvataidekoulu.

Valkeakosken kuvataidekoulun vuosinäyttely ja valmistuvien päättötyönäyttely 2012.

29.4. – 27.5. Valkeakosken kuvataidekoulun vuosinäyttely ja valmistuvien päättötyönäyttely

14.1. – 18.4. Aasinsiltoja, Arja Seppänen & Todistus, Reija Kykkänen-Riskumäki


2011

19.11. – 21.11.2011. Muistonäyttely: Pia Seppälän maalauksia ja valokuvia & Juhlanäyttely: Sipuseiska, Sirpa Sillanpää

4.9. – 13.11. Keramiikkaa 50 vuotta  kipoista veistoksiin ja tilateoksiin, Teemu Luoto

10.7. – 28.8. Com-post-modern sculpture for the avant gardners

Taiteilijat: Taina Koskela, Jussi Löf, Hannamari Matikainen, Venla Martikainen, Tiina Poutanen, Jenni Rutanen, Steve Vanoni, Tiina Tuurna, Taina Valkeapää, Miia Änäkkälä

9.6. – 28.8. Otanta – turkulaista nykytaidetta

Taiteilijat: Erika Adamsson, Henri Ahti, Tonja Goldblatt, Markku Haanpää, Minna Havukainen, Marjatta Holma, Teija Lehto, Riitta Liede, Eero Marimaa, Laura Miettinen, Mika Natrim, Timo O. Nenonen, Merja Pitkänen, Tero Pitkänen, Jarkko Rantanen, Jani Rättyä, Sirpa Särkijärvi, Ann Sundholm, Sanna Vainionpää

17.4. – 29.5. Valkeakosken kuvataidekoulun jatkotyöpajan näyttely 

Lauri Lounela, Sarjasta: Arjen muotokuvia
20.2. – 10.4. Niilo Rikula, Lauri Lounela, Antti Matinlauri, Sakari Hintsala

4.1. – 6.2. Nykytaiteilija Ellen Thesleffin maisemissa

Taiteilijat: Tiina Lamminen, Kalevi Liski, Lotta Määttänen, Rebeka Niska, Kukka Paavilainen, Veikko Saarivaara, Aino Ulmanen


2010

28.11. – 22.12. Tilkku-taival  – 15-vuotisjuhlanäyttely. Akaan tilkkuakat

5.9. – 21.11. Pirkanmaan kuva 2010, Pirkka-Hämeen kuvataiteilijat ry.

8. – 15.8. Kansainvälinen tekstiilitaidetyöpaja ja –näyttely

7.6. – 29.8. Akvarellia toisella tavalla Suomen akvarellitaiteen yhdistyksen näyttely

Taiteilijat: Guy Frisk, Pekka Hepoluhta, Pia Hinttula, Petri Hytönen, Jari
Jula, Tapani Kiippa, Pentti Kokko, Marja Koskiniemi, Päivi
Maunu, Mauno Mecklin, Tuomas Mäntynen, Marjukka Paunila,
Marjatta Pänttäjä, Reijo Raekallio, Maire Ruotsalainen, Heli
Sammalisto, Elina Tammiranta-Summa, Kristiina Turtonen,
Senja Vellonen, Anne-Milana Vuokila ja Carl Wargh

Kuraattorina Tuomas Mäntynen

Tuula Alajoki, Sarjasta: Sovitus

3.5. – 30.5. Valkeakosken kuvataidekoulun 30-vuotisjuhlanäyttely

2.2. – 18.4. Hidas liike

Taiteilijat: Tuula Alajoki, Lauri Dammert, Nina Dannert, Antti Haapio, Ulrich Haas, Johanna Havimäki, Aimo Hyvärinen,  Simo Kaarsalo, Jonna Karanka, Elise Mäkitalo, Petri  Nuutinen, Laura Paavilainen, Marja Pirilä, Tiina Raaterova,  Tiina Riutta, Pasi Sankala, Saara Sillanpää, Petri Seppä,  Juha Suonpää, Hans Viebrock, Noora Westerberg

7.1. – 24.1. Miia Änäkkälä


2009

26.11. – 24.1.2010. Kuin ihmisen mieli, Heka Toivola

26.11. – 20.12. Kukkasidontanäyttely: Floristimestari Miia Hakala

12.9. – 15.11. Kohtauksia  –  Isä ja tyttäret, Aura Hakuri, Markku Hakuri, Saara Karlsson, Salla Sirkkanen 

13.6. – 30.8. Dimensioita

Dimensioryhmä: Jorma Hautala, Lars Holmström, Kari Juutilainen, Tuomo Klemi, Esa Laurema, Antti Maasalo, Anja Rahola

Outi Heiskanen, Oheis-lehti

& Luovasti eri lailla – 4 nukketaiteilijaa

Taiteilijat: Ippa Särkkä, Sirpa Ala-Louko, Arja Jäppinen, Marjatta Pylvänäinen (Suomen nukketaiteilijat ry.)

4.5. – 3.6. AVAA

Taiteilijat: Marianne Laiti, Anne Karhu, Miss Kompro, Kaisu Lundelin, Jonna Johansson, Minna Kähkönen, Maija Saarnio

& Valkeakosken kuvataidekoulun päättötyönäyttely

31.1. – 19.4. O-Heis-group  Grafiikkaa ja installaatioita Outi Heiskasen koolle kutsuma näyttely

Taiteilijat: Outi Heiskanen, Janne Laine, Markus Jäntti, Eero Yli-Vakkuri, Toivo Heiskanen sekä Taivaallisen Akatemien Pilvi-ryhmä


2008

22.11. – 18.1.2009. Taidetta Sääksmäeltä, Elias Ilkka, Mikko Carlstedt ja Kalle Carlstedt

19.9. – 9.11. Backlight 2008  – kansainvälinen valokuvatriennaali

Taiteilijat: Albin Biblom, Barbara Veronica Donaubauer, Jonathan Gitelson, John Goto & Michael Young, G.R.A.M., Jan von Holleben, Rafael Milach
Timo Pajunen, Suziei

15.8. – 14.9. Pidot

Taiteilijat: Hanna-Riikka Heikkilä, Maisa Heiskanen, Helinä Hukkataival, Mikko Kallio, Vesa Toukomaa, Kirsti Toukko

7.6. – 10.8. Neljä ulottuvuutta–  Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton (SKjL) 70-vuotisjuhlanäyttely

Taiteilijat: Miia Autio, Jussi Gomas, Markku Haanpää, Kyllikki Haavisto, Aulis Harmaala, Vesa Hjort, Mari Holopainen, Harri Hykkö, Kirsi Jaakkola, Maria Kausalainen, Jukka Kinana, Katri Kuparinen, Matti Kurinen, Helena Laurila, Katja Luoto, Katariina Mannio, Sakari Matinlauri, Tuuli Mukka, Kalle Mustonen, Antti Oikarinen, Jimmy Pulli, Hannu Riikonen, Sanni Seppä, Minna Soraluoma, Anu Sukanen, Tarja Tella, Leena Turvanen, Saara Vallineva, Adolfo Vera ja Kirsi Vihervirta

26.4. – 25.5. Kello soi – kuvistunti alkaa!, oppilastyönäyttely & Valkeakosken kuvataidekoulun jatkotyöpajan näyttely

27.1. – 20.4. Kävelyn kauneus

Taiteilijat: Anne Keskitalo, Jukka Ilkka, Jussi Kivi, Jaana Kortelainen, Timo Vartiainen, Tiina Veräjänkorva, Timo Pajunen, Pirkko Pajunen

& Sarel-ryijyjä, Saara Saarinen


Viimeksi muokannut: Noora Westerberg, 6.5.2017 16:26