Liikkuva koulu

Liikkuva koulu -hankkeen logo

Vähemmän istumista ja enemmän liikettä koulupäivään - asenne ratkaisee

Liikkuva koulu -hanke käynnistyi Valkeakoskella 1.8.2018. Mukana hankkeessa ovat kaikki perusopetuksen koulut, lukio sekä ammattioppilaitos (yhteensä 12 koulua). Hanketta hallinnoi liikuntatoimi.

Liikkuva koulu pähkinänkuoressa

Liikkuva koulu on yksi hallitusohjelman osaamisen ja koulutuksen kärkihankkeista. Hankkeen tavoitteena on, että jokainen peruskouluikäinen liikkuu tunnin päivässä. Vuosina 2010-2012 toimineissa pilottikouluissa liikunnan lisääminen koulupäivään toi hyviä tuloksia, mm. oppimistulokset parantuivat, kiusaamistapaukset vähenivät ja koulurauha lisääntyi. 

  • Liikkuvissa kouluissa istutaan vähemmän, tuetaan oppimista toiminnallisilla menetelmillä, liikutaan välitunneilla ja kuljetaan koulumatkat omin lihasvoimin ym. Jokainen koulu toteuttaa liikkuvampaa koulupäivää omalla tavallaan. 
  • Viihtyisämpiä koulupäiviä syntyy tekemällä yhdessä ja ottamalla oppilaat mukaan suunnitteluun, päätöksentekoon sekä toimintaan.

Yhteistyössä paikalliset yhdistykset:

  • FC Haka Juniorit ry
      jussi@pupellino.com
  • BLD Ringette ry
      bld.ringette@gmail.com
  • Metsäkansan hevosurheilijat ry
      ratsastus@ilolanmaatila.fi
  • Tyrvännön Urheilijat ry
      marko.jokio@gmail.com
  • Valkeakosken Haka ry: suunnistus, yleisurheilu, luistelu
      juha.pekka.karjalainen@gmail.com (yu),  avirjula@gmail.com (suunnistus)
  • Valkeakosken ITF TaekWon-Do seura ry
      ttikkala@bemis.com
  • Valkeakosken Kiekko-Ahma ry
      kiekkoahmasalo@gmail.com
  • VaKP Voimistelu
      johanna.sundstrom@vakp.net
  • Valkeakosken Nappulaliiga ry
      ari.jussila@pp.inet.fi
  • Valkeakosken Tennis ry
      mkoskenalusta@hotmail.com
  • Valkeakosken Vesiveikot ry
      valkeakoskenvesiveikot@gmail.com
  • Haka Gym ry
      toiminnanjohtaja@hakagym.fi p. 040 482 3111
  • Rocking Flames ry
      info@rockingflames.fi
  • Valkeakosken 4H yhdistys (esim. metsäleikit) 
      anna.rautio@4h.fi
  • SC Weikot ry
      scweikot@gmail.com
  • Mad Max ry
      joni.niskavaara@valmet.com
  • Valkeakosken Latu ry
    aki.lappetelainen64@gmail.com
  • Valkeakoski Disc Golf ry
    ossi.harinen@gmail.com

Koulujen yhteyshenkilöt:

  • Tietola: Sini Hietamäki
    sini.hietamaki@edu.valkeakoski.fi
  • Rauhala: Veikko Teräväinen
    veikko.teravainen@edu.valkeakoski.fi
  • Leppälä: Jenni Vilkman
    jenni.vilkman@edu.valkeakoski.fi
  • Tyry: Eija Päiväniemi
    eija.paivaniemi@edu.valkeakoski.fi
  • Sorrila: Vuokko Oikarainen
    vuokko.oikarainen@edu.valkeakoski.fi
  • Kärjenniemi: Maria Laakso
    maria.laakso@edu.valkeakoski.fi
  • Tarttila: Riina Väyrynen
    riina.vayrynen@edu.valkkeakoski.fi
  • Roukko: Janika Imeläinen
    janika.imelainen@edu.valkeakoski.fi
  • Naakka: Kati Kamppari
    kati.kamppari@edu.valkeakoski.fi
  • Lukio: Sirpa Selkee
    sirpa.selkee@edu.valkeakoski.fi
  • Vaao: Katariina Autio
    katariina.autio@vaao.fi

Koulujen vanhempainyhdistykset ja yhteyshenkilöt:

  • Tietola: Ari Raesilta 
    ari.raesilta@gmail.com
  • Kärjenniemi: Anna Notkola
    anna.notkola@upm.com
  • Sorrila: Nina Kankkunen
    sorryvalkeakoski@gmail.com
  • Tarttila: Mari Paulamäki
    mari.paulamaki@pp.inet.fi
  • Rauhala: Antti Ketonen
    ketonen.antti@gmail.com
  • Roukko ja Tyry: Veera Kiretti
    kiretti.veera@gmail.com

Ota yhteyttä:

Projektityöntekijä Pauliina Rauhamäki, puh. 040 335 6802 / pauliina.rauhamaki@valkeakoski.fi.

Liikkuva koulu -sivuilta löytyy hyviä vinkkejä ja arvokasta tietoa asian tiimoilta.



Viimeksi muokannut: Pauliina Rauhamäki, 12.11.2018 10:00