Liikkuva koulu ja varhaiskavatus -verkosto

Valkeakoski  >  Kulttuuri ja vapaa-aika  >  Liikunta  >  Liikuntatoiminta  >  Liikkuva koulu ja varhaiskavatus -verkosto
Liikkuva koulu -hankkeen logo

Liikkuvasta koulusta liikkuvaan varhaiskasvatukseen - asenne ratkaisee

Liikkuva koulu -hanke käynnistyi Valkeakoskella syksyllä 2018. Varsinainen hanke päättyi 30.6.2019, toiminnan jatkuessa koulujen arjessa.
Uusi hanke Varhaiskasvatusta ja liikuntaneuvontaa alkoi 1.7.2019. Varhaiskasvatuksen osalta hanke noudattaa valtakunnallista Ilo kasvaa liikkuen -ohjelmaa. Ilo kasvaa liikkuen -ohjelma kuuluu Liikkuva koulu -ohjelmakokonaisuuteen. Tavoitteena on mahdollistaa jokaiselle lapselle liikkumisen ilo ja päivittäinen fyysinen aktiivisuus. 

Liikkuva koulu pähkinänkuoressa 

  • Liikkuvissa kouluissa istutaan vähemmän, tuetaan oppimista toiminnallisilla menetelmillä, liikutaan välitunneilla ja kuljetaan koulumatkat omin lihasvoimin ym. Jokainen koulu toteuttaa liikkuvampaa koulupäivää omalla tavallaan. 
  • Viihtyisämpiä koulupäiviä syntyy tekemällä yhdessä ja ottamalla oppilaat mukaan suunnitteluun, päätöksentekoon sekä toimintaan.


Ilo kasvaa liikkuen pähkinänkuoressa

  • Jokaisella lapsella tulee olla päivittäinen mahdollisuus liikkumiseen ja liikunnan iloon
  • Varhaisvuosien fyysisen aktiivisuuden suositukset toteutuvat jokaisen lapsen kohdalla
  • Otetaan huomioon lapsen osallisuus liikkumisen suunnittelussa, toteuttamisessa sekä arvioinnissa
  • Lapsi kasvaa, kehittyy ja oppii leikkien ja liikkuen


Yhteistyössä paikalliset yhdistykset:

  • FC Haka Juniorit ry
      jussi@pupellino.com
  • BLD Ringette ry
      bld.ringette@gmail.com
  • Metsäkansan hevosurheilijat ry
      ratsastus@ilolanmaatila.fi
  • Tyrvännön Urheilijat ry
      marko.jokio@gmail.com
  • Valkeakosken Haka ry: suunnistus, yleisurheilu, luistelu
      juha.pekka.karjalainen@gmail.com (yu),  avirjula@gmail.com (suunnistus)
  • Valkeakosken ITF TaekWon-Do seura ry
      ttikkala@bemis.com
  • Valkeakosken Kiekko-Ahma ry
      kiekkoahmasalo@gmail.com
  • VaKP Voimistelu
      johanna.sundstrom@vakp.net
  • Valkeakosken Nappulaliiga ry
      ari.jussila@pp.inet.fi
  • Valkeakosken Tennis ry
      mkoskenalusta@hotmail.com
  • Valkeakosken Vesiveikot ry
      valkeakoskenvesiveikot@gmail.com
  • Haka Gym ry
      toiminnanjohtaja@hakagym.fi p. 040 482 3111
  • Rocking Flames ry
      info@rockingflames.fi
  • Valkeakosken 4H yhdistys (esim. metsäleikit) 
      anna.rautio@4h.fi
  • SC Weikot ry
      scweikot@gmail.com
  • Mad Max ry
      joni.niskavaara@valmet.com
  • Valkeakosken Latu ry
      aki.lappetelainen64@gmail.com
  • Valkeakoski Disc Golf ry 
      ossi.harinen@gmail.com
  • Valkeakosken Maastopyöräseura
      info@vlkmtb.com

Koulujen yhteyshenkilöt:

  • Tietola: Sini Hietamäki
    sini.hietamaki@edu.valkeakoski.fi
  • Rauhala: Veikko Teräväinen
    veikko.teravainen@edu.valkeakoski.fi
  • Leppälä: Jenni Vilkman
    jenni.vilkman@edu.valkeakoski.fi
  • Roukon yhtenäiskoulu 7-9lk: Eija Päiväniemi
    eija.paivaniemi@edu.valkeakoski.fi
  • Sorrila: Vuokko Oikarainen
    vuokko.oikarainen@edu.valkeakoski.fi
  • Kärjenniemi: Maria Laakso
    maria.laakso@edu.valkeakoski.fi
  • Tarttila: Riina Väyrynen
    riina.vayrynen@edu.valkkeakoski.fi
  • Roukon yhtenäiskoulu 1-6lk: Janika Imeläinen
    janika.imelainen@edu.valkeakoski.fi
  • Naakka: Kati Kamppari
    kati.kamppari@edu.valkeakoski.fi
  • Lukio: Sirpa Selkee
    sirpa.selkee@edu.valkeakoski.fi
  • Vaao: Katariina Autio
    katariina.autio@vaao.fi

Koulujen vanhempainyhdistykset ja yhteyshenkilöt:

  • Tietola: Ari Raesilta 
    ari.raesilta@gmail.com
  • Kärjenniemi: Anna Notkola
    anna.notkola@upm.com
  • Sorrila: Nina Kankkunen
    sorryvalkeakoski@gmail.com
  • Tarttila: Mari Paulamäki
    mari.paulamaki@pp.inet.fi
  • Rauhala: Antti Ketonen
    ketonen.antti@gmail.com
  • Roukon yhtenäiskoulu: Veera Kiretti
    kiretti.veera@gmail.com

Ota yhteyttä:

Pauliina Rauhamäki, puh. 040 335 6802 / pauliina.rauhamaki@valkeakoski.fi.



Viimeksi muokannut: Pauliina Rauhamäki, 16.7.2019 13:33